שאלות למומחה

מחלת חניכיים היא מחלה זיהומית. החיידקים מחוללי המחלה, ימשיכו בתהליך ההרסני שלהם כל עוד לא מסלקים אותם. התקנת שתלים לא תסלק את החיידקים מחלל הפה, כך ששתלים דנטליים לכשעצמם אינם פתרון לבעיית חניכיים ולא ימנעו נשירת שיניים נוספת בעתיד. יתר על כן, בפה עם נוכחות מזהמים בקטריאליים, קיים סיכוי יתר להתפתחות זיהום סביב השתלים שהותקנו, דבר שמגדיל משמעותית את הסיכוי באי קליטתם בטווח הקצר או זיהום ונשירת השתלים בטווח הארוך. בדיוק כפי ששיניים נושרות עקב מחלת החניכיים, כך גם השתלים עלולים לנשור. זאת ועוד, שתלים שהם התקן מלאכותי, בעלי כושר עמידות מופחת בפני דלקת החניכיים בהשוואה לשיניים.
הפתרון הנכון למצב שבו יש מחלת חניכיים ויש דרישה לשתלים הוא קודם כל סילוק מחלת החניכיים באמצעות טיפולי חניכיים שיבוצעו ע”י הפריודונט, ולאחר בדיקה מחודשת של החניכיים ווידוא שאין יותר סימני דלקת, הפריודונט יתקין את השתלים הדנטליים.

לא נכון. אמנם נוכחות חיידקים סביב השיניים עם הזמן ומחלת חניכיים מתמשכת לאורך השנים מגדילה את הסיכוי לנשירת שיניים, אולם במצבים של בריאות חניכיים שהושגה לאחר טיפולי חניכיים מתאימים ע”י מומחה החניכיים והשיננית וההגיינה נאותה של הפה מצד המטופל, אין הזמן מהווה גורם סיכון. כך, שניתן לשמור על בריאות השיניים והחניכיים לכל החיים, ואין לקבל את נשירת השיניים כגזרה משמיים או כסימני הגיל.

אחת התוצאות המצופות מסילוק האבנית מפני שטח השורשים היא ירידה בסימני הדלקת, ובין השאר התכווצות החניכיים וירידה בנפיחות, וכתוצאה מכך לעיתים- חשיפת צוואר השן. כמו כן, האבנית מהווה בידוד תרמי כלשהו לשיניים. סילוק האבנית שכיסתה את שורשי השיניים בנוסף לחשיפת צווארי השיניים עלולה להוביל בחלק מהמקרים לעלייה ברגישות לקור או חום. בזכות מנגנוני הגנה של השיניים, עלייה זו ברגישות היא זמנית ותחלוף מאליה תוך שבועות מספר. כדי להקל על התופעה ניתן להשתמש במשחות שיניים לשיניים רגישות, אותם ניתן להשיג ללא מרשם רופא. במקרים קיצוניים הרופא הפריודונט ימרח שכבת לכה מיוחדת המכילה פלואוריד בריכוז גבוה במיוחד שתגרום להקהיית הרגישות. בכל בעיה ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל.

מחקרים מראים שהסיבה השכיחה ביותר לתופעת ריח הפה הם חיידקי הפה, ובמיוחד- חיידקי החניכיים בין השיניים ובכיסי החניכיים. חיידקים אלו מפרישים תרכובות המכילות גופרית וגורמים לריח פה לא נעים. שטיפות פה חריפות ככל שיהיו אינן חודרות לתוך כיסי החניכיים ולכן אינן משפיעות על החיידקים מעוררי ריח הפה בטווח הארוך. הפתרון האפקטיבי ביותר הוא טיפול חניכיים אשר במהלכו רופא החניכיים מגיע בעזרת מכשור מיוחד לתוך כיסי החניכיים ומסלק את אותם חיידקים סוררים. היגיינת פה מוקפדת לאחר מכן – כולל ניקוי בין השיניים על בסיס קבוע בוקר וערב בעזרת חוט או קיסמים דנטליים, תשמור על פה נקי לטווח הארוך ותמגר את התופעה אחת ולתמיד.

הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית ואינו כרוך בכאב.
במידת הצורך, ניתן להיעזר בנוסף לכך בתרופות נוספות להרגעה ולשיכוך כאבים.
מטופלים רבים מדווחים על כך שחזרו לפעילות יומיומית רגילה כבר ביום הטיפול
או ביום שלמחרת.

דימום מן החניכיים הוא אחד מסימני דלקת החניכיים.
ישנם סימני מחלה נוספים וביניהם: חניכיים אדומות, נפוחות ומדממות, נסיגת חניכיים,
ריח רע מן הפה, הפרשה מוגלתית מן החניכיים, הופעת רווחים בין השיניים, שינויים
בסגר בין שתי הלסתות ושינויים בהתאמת תותבות חלקיות.

הריון עשוי להשפיע גם על רקמות החניכיים: ידוע כבר עשרות שנים על עלייה ברגישות החניכיים ודימום יתר במגע קל עם התקדמות ההריון. עם זאת, בשנים האחרונות ישנם דיווחים על כך שמחלות חניכיים חמורת בנשים בהריון עלולות להוביל ללידת תינוקות מוקדמת ו/או לידת תינוקות במשקל נמוך. אי לכך, לא רק שאין מניעה מטיפולי חניכיים בנשים בהריון אלא שיש לדבר חשיבות כפולה שכן ייתכן ולדבר יש השפעה גם על מהלך ההריון ו/או למשקל היילוד.

ביום הניתוח:
לשתות ולאכול דברים קרים ורכים (גלידות, יוגורטים, וכדומה), אין לוותר על הארוחות.
לא לירוק ולא לשטוף את הפה
לא לצחצח את השיניים

נפיחות לאחר הניתוח היא תופעת לוואי שכיחה. ניתן למנוע אותה בחלקה ע”י שימוש בקומפרסיה קרה ( קרח בשקית ניילון, עטוף במגבת מטבח) מיד לאחר הניתוח. יש להניח את הקומפרסיה במשך 10 דקות, להפסיק למשך 10 דקות, לסירוגין, למשך זמן רב ככל שניתן.
כאבים עלולים להופיע לאחר שתפוג השפעת ההרדמה המקומית. מומלץ לקחת את התכשיר נגד כאבים לפני שפגה השפעת ההרדמה המקומית ולהמשיך לקחת לפי הצורך. במידה וניתנה אנטיביוטיקה, יש ליטול אותה עד לגמר כל המנה ולא להפסיק באמצע.
שעות מספר לאחר הניתוח יתכן דימום קל. אם הדימום מתגבר, יש לקחת ספוגית גזה (בידיים נקיות בלבד), לקפלה, ולהניחה בלחץ על החניכיים במשך 20 דקות, ואין לשטוף את הפה כדי להפסיק את הדימום! אם הדימום אינו מפסיק יש ליצור קשר עם המרפאה.

מלמחרת יום הניתוח ועד הסרת התפרים:
ניתן לאכול כרגיל. יש להימנע מללעוס באזור המנותח.
יש לבצע שטיפות פה עם 10 מ”ל (חצי פקק) של תמיסת טרודנט/ Corsodyl/ Medident למשך 30 שניות, פעמים ביום, למשך 10 ימים.
לצחצח את השיניים כרגיל, חוץ מאזור הניתוח. (שטיפות הפה משמשות כאמצעי ניקוי וחיטוי האזור).
במידה והונחה תחבושת שמכסה את אזור הניתוח, אין להסירה. במידה והיא נפלה- זה לא קריטי.

לאחר הסרת התפרים:
תיתכן רגישות לקור וחום, תופעה זו תחלוף.
יש לנקות את האזור המנותח בעדינות לפי ההוראות שניתנו, וזאת למרות הדימום הקל והכאב.
צפויים קשיים בלעיסה, להימנע ממאכלים קשים וחריפים.

יש המון פרסומות על השתלות ושיניים באותו יום, מה דעתך?

ראשית, יש להתייחס לפרסומות כפרסומות ולא כמידע רפואי מהימן.
הפרוטוקול המקובל כיום בתהליך החדרת שתלים מצריך המתנה בת מספר חודשים מרגע ההשתלה עד ליצירת הקשר ההדוק בין השתל לעצם. בחודשי המתנה אלו, (שמספרם משתנה בין לסת ללסת, ובין אדם לאדם) מתרחש אותו חיבור מיוחד בין תאי עצם הלסת לפני שטח השתלים, תהליך שאין לנו כמעט השפעה עליו. תנאי הכרחי להצלחת השתלים הוא העדר תזוזתם לאורך כל תקופת הריפוי, בדומה לאיחוי שבר שמחייב קיבוע של שני חלקי השבר. הפעלת כוחות גדולים מדי ולא מבוקרים על שתלים  (כוחות הלעיסה) באמצעות כתרים וגשרים שמולבשים מייד על השתלים עלולים להוביל לתזוזתם בעצם הלסת, ולכישלון של כל השתלים. יחד עם זאת יש בהחלט מקרים שבהם הדבר ניתן לביצוע אולם ללא ספק מדובר באינדיקציות ספציפיות ולא כל מקרה מתאים לכתרים וגשרים מידיים על שתלים.
דעתי האישית היא שככל שניתן הדבר, ואם אין אילוצים מיוחדים, אני מעדיף את השיטה הקונבנציונאלית שמבטיחה אחוזי הצלחה מעולים.

אחד מתפקידי השיננית העיקריים הוא מניעה של תחלואת הפה והשיניים על ידי חינוך למניעה, וביצוע טיפולי שיניים שהם ביסודם מניעתיים. אחד מטיפולים אלו הוא הסרת האבנית בטיפולים חוזרים אחת למספר חודשים. אבן השן מהווה מצבור גדול של חיידקים אשר מהווים את הגורם למחלות החניכיים, והקשר בין אבן השן למחלות הפה עוד ידוע מימי יוון הקדומה. כל המחקרים מצביעים על כך שהסרת האבנית, לא רק שאינה פוגעת בתמיכת השן, אלא שהיא מעלה באופן משמעותי את הסיכוי ליציבות תוצאות טיפולי החניכיים, מקטינה את מקרי עששת השיניים, מפחיתה את מספר השיניים שנעקרות לאורך השנים ומפחיתה הסיכויים למחלות פה נוספות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מטופלים אשר עברו הרמת סינוס

מטופלים אשר עברו השתלת שיניים

טיפולים תחת סדציה נשאפת (גז צחוק)

אנו עושים את כל המאמצים כדי לתת הסבר מפורט על כל טיפול, ועושים הכל כדי שהחוויה תהיה מושלמת. עם זאת, לעיתים יש צורך בהפחתה של החרדה באמצעים נוספים. למטופלינו החרדים מאד מטיפולי שיניים אנו מציעים לעבור טפולים תחת סדציה נשאפת (גז צחוק) ובכך להקל משמעותית על תחושת החרדה. גז הצחוק N20 יחד עם חמצן נקי מועבר למטופל דרך מכשיר מיוחד, עד למסכת אף דרכה המטופלים נושמים.
גז הצחוק משפיע תוך דקות ספורות ובסיום הטיפול, לאחר מתן חמצן נקי למספר דקות, השפעתו מתפוגגת במהירות כך שהמטופל יכול להמשיך בסדר יומו מיידית לאחר מכן.

ביצוע סיטי דנטאלי

למרפאתנו אישור משרד הבריאות להצבת מכשיר סיטי חדשני לצורך ביצוע סריקות מדויקות להחדרת שתלים או אבחון נגעים בלסתות. לד”ר אטל אישור מיוח ממשרד הבריאות לחתימה על דוח פענוח סיטי. 
מכשיר הסיטי שלנו מתוצרת planmeca פינדלנד מכשיר מתקדם ביותר שמיטב מכוני הרנטגן מחזיקים כמו כן מבוצעים במרפאתנו צילומים פנורמיים ופריאפיקליים דיגיטליים. המרפאה ממוחשבת לחלוטין. כל תיקי המטופלים ממוחשבים.

הרמות סינוס

במצבים של חוסר עצם במימד אנכי בלסת עליונה אשר מונע החדרת שתלים, מבוצעים ניתוחיי הרמות רצפת הסינוס עם העדפה של טכניקות חדשניות בפולשניות מינימלית, עם אחוזי הצלחה נהדרים כשהמטופלים מדווחים על מהלך ריפוי קל.

השתלות עצם

במידה וקיים חוסר עצם המהווה פגיעה אסטטית או חוסר עצם שלא מאפשר החדרת שתלים, במרפאתנו מבוצעים ניתוחי השתלות עצם תוך שמוש בשתלי עצם מהשורה הראשונה בעולם עם העדפה להשתלת עצם עצמית.

ניתוח הארכת כותרת

ניתוחי הארכת כותרת מבוצעים כשלא נשאר מספיק חומר שן בריא והשן צריכה לקבל כתר יציב. ניתוח שכזה יכול למנוע עקירתה וניתוח החדרת שתל במקומה. הניתוח בעל אחוזי הצלחה מצויינים עם מינימום תופעות לוואי.

עקירות שיניים מורכבות

המוטו שלנו הוא לשמר כל שן. אמרו לכם לעקור שן מסויימת? ניתן לקבל ייעוץ לפני החלטה על כל עקירה. במידה ונדרשת עקירה – במרפאתנו מבוצעות עקירות מורכבות לרבות שיני בינה כלואות. 

 • עקירות של שיני בינה כלואות.
 • עקירות כירורגיות מורכבות אחרות.

שתלים דנטלים

במרפאתנו מבוצעים ניתוחי השתלות שיניים עם אחוזי של הצלחה מעל 95%. מהלך הריפוי קל בדרך כלל עם מינימום תופעות לוואי בזכות פרוטוקול כירורגי מדוייק ומוקפד. לד”ר אטל ניסיון של מעל 20 שנה בניתוחי החדרת שתלים.

 • החדרת שתלים תוך תיאום עם רופא השיניים שמבצע את הכתרים.
 • הרמות רצפת הסינוס לקראת התקנת שתלים.
 • השתלות עצם לעיבוי עצם הרכס לצורך התקנת שתלים.

טיפולי חניכיים​

 • בדיקת חניכיים מקיפה ואיבחון חניכיים.
 • עזרה ראשונה במצבים של דלקת חניכיים חריפה.
 • הדרכה בהגיינת הפה והקצעות שורשים.
 • טיפולים כירורגיים כולל השתלות עצם ושחזור רקמות החניכיים שנפגעו בעקבות מחלת החניכיים.
 • ניתוחים פלסטיים אסטתיים להשתלות חניכיים במקרים של נסיגת חניכיים.
 • ניתוחי הארכת כותרת השן לפני ביצוע כתר (במקרים שבהם שן נשברת או עששת עמוקה).
 • שירותי שיננית במטרה לשמור על בריאות החניכיים והשיניים לאורך זמן ולהבטיח יציבות תוצאות הטיפול.