מהו שתל דנטלי?

שתל דנטלי הוא שורש שן מלאכותי אשר הפריודונט מתקין בתוך הלסת כדי שיחזיק כתר או גשר. שתלים דנטלים הם הטיפול המתאים ביותר לאנשים בעלי בריאות פה טובה אשר איבדו שן אחת או יותר כתוצאה ממחלת חניכיים, פציעה או כל סיבה אחרת.
שתלים דנטלים הם טיפול נפוץ מאד כיום, ועוזרים לשמור על השיניים בכך שאינם נשענים על שיניים אחרות לצורך תמיכה. לשתלים יש יתרון בכך שאין צורך להשחיז שיניים אחרות כדי לשחזר שיניים חסרות ולכן הם שמרניים יותר מאשר כתרים וגשרים רגילים.
השתלים מקנים תחושה כמעט לגמרי טבעית ודומה לשיניים טבעיות עד שיתכן שתוכלו לשכוח שאיבדתם שיניים. תחושת הביטחון המתלווית לכך משפיעה על חיי היומיום ועל התפקוד האישי והמקצועי של כל אחד ואחד.
יתכן שאתם מסתירים את השיניים בחיוך כדי לא לחשוף רווחים שנוצרו בגלל חוסר שיניים. אולי יש לכם קושי בלעיסה בגלל חוסר שיניים או תחושת חוסר ביטחון כי התותבת שבפיכם אינה יציבה. בתנאים הנכונים, בהשגחת הפריודונט ובהקפדה על ניקיון ותחזוקה ברמה גבוהה, שתלים יכולים לשמש לכל החיים. מחקרים לטווח ארוך מראים הצלחה הולכת וגדלה לשתלים דנטלים.

מהם היתרונות בשימוש בשתלים דנטלים?

אסתטיקה - שתלים דנטלים נותנים תחושה הדומה לשיניים הטבעיות. השתלים עוברים אינטגרציה לתוך מבנה העצם ועוזרים בשמירה מפני אובדן העצם והחניכיים אשר מתרחשת לרוב אחרי הרכבת גשרים או תותבות נשלפות.

שמירת שיניים - אין צורך להקריב שיניים בריאות על ידי השחזתן כדי להשלים שיניים חסרות. יש לכך השפעה ארוכת טווח בשיפור בריאות הפה.

ביטחון - הוספת שתלים דנטלים במקרים של תותבות שלמות מאפשרת לך לוותר על דבקים ומשחות להצמדת התותבת אל הלסת. השתלים משמשים ליציבות ותמיכה לתותבת.

הצלחה - שיעור ההצלחה בשתלים דנטלים הוא גבוה. זו אפשרות מצוינת להשלמת שיניים חסרות.

img20

טרם הוו השתלים אופציה- השלמת שן חסרה חייבה טיפולים מיותרים בשיניים שכנות, לצורך הרכבת הגשר.

img21

בעידן השתלים, משלימים רק את השן החסרה ללא התערבות כלשהי בשיניים השכנות.

מהי הרמת רצפת הסינוס?

עקירת שינים בלסת העליונה באיזורים אחוריים עלולה גם להיות מלווה בספיגת עצם הלסת. במצבים אלו הרכס שנותר אינו מספיק להתקנת שתלים, שכן, אורך השתל המומלץ הוא לפחות 10 מ”מ, במיוחד באזורים המיועדים לשאת בעומסים גדולים – כמו טוחנות. אם כן, במצבים כאלו שאין לנו את אותם 10 מ”מ, אנו נעזרים בטכניקה שבה מרחיקים את שוליו התחתונים של רצפת הסינוס המקסילרי לכיוון מעלה, ואת החלל שנוצר ממלאים בעצם עצמית ו/או בתחליף עצם. לעיתים קרובות ניתן להתקין בו בעת את השתלים במקביל להרמת רצפת הסינוס. לאחר תקופת ריפוי בת 8-9 חודשים בה נותנים לעצם המושתלת להיקלט, ניתן להתקין את הכתרים.

ייתרונות ביצוע שתלים בידי רופא מומחה

כל רופא שיניים מורשה לבצע שתלים דנטליים. ניתוחים להתקנת שתלים דנטליים הינם ניתוחים פשוטים בדרך כלל. אולם לעיתים קרובות, ישנם מקרים הקשורים בצורך בניתוחים נלווים מרכבים או בסיבוכים משמעותיים של השתלה שהתחילה לכאורה כהשתלה פשוטה. קיים הבדל משמעותי בידע הספרותי, בהכשרה ובניסיון הרפואי בטיפול במקרים אלו, בין רופא מומחה שסיים 4 שנות התמחות במסגרת בית חולים ועוסק בעיקר בהשתלות, לבין רופא שיניים שעבר השתלמות בת יום או יומיים מטעם חברות שתלים מסחריות ועוסק בהשתלות דנטליות באופן מזדמן.

Hetz  סרטון על ייתרונות השתלים מחברת זימר דנטל

www.foreverleech.com